Only for orthodox Serbs. Old book reprint
History of Christian Church by Smirnof, Pobedonoscev and others.
Part one (1898.) and Part two (1900.)

Reprint izdanja ISTORIJA HRISCANSKE CRKVE PO SMIRNOVU, POBEDONOSCEVU I OSTALIMA
Sveska prva (1898. godina) i sveska druga (1900. godina)


logo.jpg (53117 bytes)

Neobicnim spletom okolnosti oktobra meseca 1997. godine dosao sam u posed druge sveske Istorije hriscanske crkve po Smirnovu, Pobedonoscevu i ostalima, koja opisuje istorijski period od 323 godine do 1900 godine. Knjigu sam dobio iz zaostavstine mog preminulog ujaka gospodina Djordja M. Dinica.

Tokom citanja teksta prvi osecaj je bilo iznenadjenje kakvu prijatnost u meni izaziva anahroni jezik i stil kojim je knjiga pisana. Osecanje da jezicka distanca od skoro celog veka ne prestavljala problem, bilo je veoma uzbudjujuce.

I sam sadrzaj ove knjige za mene je predstavljao iznenadjenje. Za sebe moram reci da nisam veliki vernik. Iz porodice sam poneo obavezu cuvanja pravoslavne tradicije (slava se slavila u kontinuitetu, i za vreme socijalizma a moji roditelji nisu nikada bili clanovi SKJ) ali o sustini pravoslavne hriscanske religije sam znao neoprostivo malo. Glavni razlog mog neznanja je bilo ne postojanje odgovarajucih knjiga iz kojih se o istoriji pravoslavne crkve moglo nesto nauciti. Sada vidim koliko je zalosno sto sam o pravoslavlju najvise informacija stekao citajuci romane Milorada Pavica (ne racunam Slavu, Bozic i Uskrs koji smo uvek slavili u porodici).

Najinteresantniji deo ovog udzbenika, za mene je svakako bio deo u kome se opisuje hronologija i razlozi raskola izmedju istocne i zapadne crkve. Posledice raskola iz devetog i jedanestog veka predstavljaju, nazalost, direktan uzrok za nesrecnu sudbinu mog, Srpskog, naroda koji zivi na toj jasnoj granici izmedju Zapadnog i Istocnog carstva.

 

Ja sam posedovao drugu svesku koja je izdata 1900 godine u Beogradu i koja je predstavljala udzbenik za ucenike sestog razreda gimnazije (uzrast od petnaest godina) i skoro sam sasvim izgubio nadu da cu uspeti da procitam i prvu svesku koja je izdata daleke 1898 godine.

Zahvaljujuci veoma ljubaznim ljudima koji rade u Narodnoj biblioteci Srbije nasao sam jedini sacuvani primerak prve sveske Istorije hriscanske crkve po Smirnovu, Pobedonoscevu i ostalima koja opisuje period do 323 godine.

Resio sam da uz svesrdnu pomoc mojih prijatelja a u spomen na moga pokojnog ujaka gospodina Djordja M. Dinica priredim reprint izdanje ova dva udzbenika.

Smatram da ce stivo biti interesantno svakom Srbinu koji drzi do svog srbstva a koji iz istoriskih (ili drugih ?) razloga nije mogao da se informise o cistim istorijskim cinjenicama vezanim za istoriju hriscanske crkve gledano iz ugla Pravoslavlja.

Za sebe moram da kazem da nisam postao mnogo veci vernik nego sto sam bio pre citanja ovih knjiga ali sam svakako postao mnogo veci Srbin nego sto sam bio pre. Ovo osecanje dolazi iz saznanja i razumevanja razlike izmedju Katolicizma i Pravoslavlja, razlike koja se odrazava na zivot mog naroda, danas na kraju drugog milenijuma.

Tekst je prepisan doslovno prema originalnom izdanju, uporedjen kako bi se ispravile eventualne greske, i konacno preveden u oblik koji je moguce otstampati iz Adobe Acrobat Reader -a.

Tekst je prekucala gospodjica Tatjana Cosic.

Internet prezentaciju je priredio gospodin Aleksandar Stojadinovic.

Knjige je nabavio i nakon prepisivanja izvrsio redakciju gospodin Pavle Babac.

Ovo reprint internet izdanje je potpuno besplatno.


 Zavrseno  je i besplatno izdanje Crkveno - slovenskog Bukvara sa citankom, za drugi razred srpske osnovne skole. Originalno izdanje je izdato 1895 godine u Novom Sadu. Originalno izdanje je formata 127 milimetara puta 180 milimetara i ima 66 strana.

buknasls.jpg (12739 bytes) bukslov1s.jpg (18956 bytes) bukslov2s.jpg (19383 bytes)

Vase komentare saljite na E-mail: balby@beograd.com

PAVLE D. BABAC